EXKURZE

PRAHA - NÁRODNÍ DIVADLO

Procházka Starým městem s výkladem (Prašná brána, Celetná ulice, Staroměstské náměstí, Betlémská kaple, Karlův most). Hodinová prohlídka budovy Národního divadla s průvodcem. Vzhledem k velké obsazenosti exkurzí v ND je nutná velmi včasná rezervace.

PRAHA - LETIŠTĚ VÁCLAVA HAVLA

Letiště Václava Havla je atraktivním místem, kde načerpáte atmosféru dálek, nevšedních zážitků a poznání. V rámci exkurze mají děti příležitost poznat pracovní zázemí mnoha zajímavých profesí a místa, kam se cestující běžně nedostanou. Uvidíme shon a provoz na odbavovacích plochách a dostanete se do těsné blízkosti letadel. Z několika desítek metrů budeme pozorovat starty a přistání různých typů letadel.

LINDAVA - SKLÁRNA

V malé obci Lindava poblíž Nového Boru navštívíme sklárnu, jejíž exkluzivní výrobky jsou k vidění v uměleckých galeriích celého světa. Na vlastní oči shlédneme práci sklářských mistrů a při odborném výkladu můžeme pozorovat, jak se žhavá tekutá hmota v rukou sklářských mistrů mění v křehkou krásu. Samozřejmě budou mít žáci možnost vyzkoušet si sklářské řemeslo a sami si vyfouknou sklářskou píšťalou svůj vlastní výrobek.

DUBÍ - DŮM PORCELÁNU

Exkurze do závodu se 150-ti letou tradicí výroby nabízí jedinečnou možnost nahlédnout do procesu vzniku porcelánu. Během komentované prohlídky zjistíte, jaké postupy a technologie jsou potřeba pro vytvoření světoznámého cibuláku. Součástí programu je i interaktivní workshop - dekorování hrnků. Žáci si nadekorují hrnky z produkce Českého porcelánu a získají tak upomínku na zážitek z exkurze či originální dárek pro své blízké.

DOBROVICE - CUKROVAR

Během řepné kampaně lze umožnit dětem návštěvu největšího cukrovaru a lihovaru v ČR. Exkurze je spojena s prohlídkou do průmyslového závodu cukrovaru včetně vnitřních prostor. Žáci se podrobně seznámí se zpracováním cukrové řepy a postupem při výrobě cukru. Poté navštíví cukrovarnické muzeum. Hlavním cílem expozice je představit historii výroby cukru v českých zemích od jejích prvopočátků. K vidění jsou různé druhy homolí, kostky, kubesy i obří kostka o hraně 1m. Dozvíte se, co je melasa či sirob a seznámíte se s významnými osobnostmi tohoto odvětví. Nahlédnout nás nechají i do cukrovarské laboratoře. Velké technologické celky a strojní zařízení používané v cukrovarech můžete shlédnout v dalších prostorách, které sloužily jako stodola či kravín. Řepná kampaň probíhá v měsíci říjnu. Vhodné pro 5.třídy. Nutnost objednání programu již během června.